Medence működés optimalizálás
Várhatóan a 2024-es évben tovább fog emelkedni az energia ára, ezért a medence használók körében fontos kérdéssé vált a fenntartási költség alacsonyan tartása. Egy családi ház havi működési költségeinek egy jelentős részét a medence üzemeltetése teszi ki, így kézenfekvő, hogy itt is eszközöljünk megtakarításokat.
Rezsiköltség csökkentés meglévő medencénél
A medencék üzemeltetésénél a legnagyobb rezsiköltség a medencevíz fűtése. Ha már korábban hatékony energiafelhasználásra törekedtünk és hőszivattyú lett beépítve a medence fűtésére, akkor már nagyot léptünk a gazdaságos üzem felé (a leghatékonyabb inverteres hőszivattyúkat itt találod). A hőszivattyú működésének a hatékonysága nagymértékben függ a pillanatnyi környezeti viszonyoktól. (levegőhőmérséklet, relatív páratartalom, stb.) Lehetőség szerint csak a nappali órákban, megfelelően magas léghőmérséklet mellett üzemeltessük.
A felszín feletti GRE, csővázas vagy puhafalú medencék esetében az éjszakai órákban sokkal nagyobb a hőveszteség egy süllyesztett medencéhez képest, ezért már a medence telepítését is jól át kell gondolni. Fontos, hogy olyan helyre tegyük a medencét, ahol a lehető legtöbb ideig melegíti a nap sugara.
A rendszerünket kiegészíthetjük még szolár szőnyeggel, ami szintén a nap energiáját hasznosítja.
Éjszakára és használaton kívül mindig takarjuk le a medence vízfelületét medence takaróval. Ezzel nem csak azt érjük el, hogy a szennyeződések nem kerülnek be a medencevízbe, hanem ennél sokkal fontosabb, hogy a párolgást lecsökkentjük, ezáltal nem hűl nagy mértékben a medencénk vize. Nyári üzemben a párolgás okozta hőelvonás a legjelentősebb hőveszteség.
Megfontolandó az a dolog is, hogy pár fokkal csökkentsük a medencevíz beállított vízhőmérsékletét. Ezzel nem csak energiát takarítunk meg, hanem a nagy melegben a hűvösebb víz jobban felfrissít.
A másik jelentős rezsiköltség a vízforgató szivattyú üzemeltetése.
A vízforgató szivattyút mindig optimálisan kell üzemeltetni! A túl kevés vízforgatás vagy teljes lekapcsolás hatására tönkre tehetjük a medence vízminőségét.
Az elkerülhetetlen, hogy naponta legalább kétszer (inkább háromszor) a medence teljes víztérfogatát átforgassuk. Enélkül ne is reménykedjünk abban, hogy kristálytiszta medencevízben fürödhessünk.
A medence használatához időzítsük a vízforgatási időket.
A másik lehetőség, hogy frekvencia szabályzó berendezést építünk be. Ezzel szabályozni tudjuk a vízforgató szivattyún fordulatszámát és ezáltal a szállított víz mennyiségét. A frekvencia csökkentésével jelentős energiamegtakarítást érhetünk el. Mivel általában a frekvenciaszabályozók programozhatóak, így meg tudunk valósítani különböző üzemállapotokat.
Legalacsonyabb fordulatszámot használjuk az általános, hosszú időtartamú szűréshez.
Napi 2-3 alkalommal egy magasabb fordulatszámot használva átmozgatjuk a medence vizét, hogy az esetlegesen kialakult holtterekbe is eljusson a tiszta, vegyszerezett medencevíz.
A visszamosáshoz pedig a legnagyobb fordulatszámot használva elérhető a tökéletes szűrőtisztítás. Ha ezeket az üzemmódokat okosan alkalmazzuk, azzal jelentősen csökkentetjük az üzemeltetési költségeket.
Törekedjünk arra, hogy a medenceszűrőnk mindig tiszta legyen ezzel csökkenthetjük az ellenállását, amivel szintén energiamegtakarítást érhetünk el a vízforgató szivattyúnknál.
A medencegépészetnél előforduló egyéb elektromos berendezések nem fogyasztanak olyan sok elektromos áramot, aminek a csökkentésével jelentős megtakarítás lenne elérhető.
Víz alatti világítás
A világítások üzemidejét célszerű csökkenteni vagy LED lámára cserélni a halogén izzókat.
A beépített ellenáramoltatókat, masszázsbefúvókat, vízköpőt és egyéb kiegészítő elemeket csak addig üzemeltessük, amíg használatban vannak.
A PureSpa™ jacuzzik egyedülálló élményt kínálnak mindazoknak, akik szeretnék a mindennapi stresszt hátrahagyni, és egy gombnyomásra elmerülni a luxus relaxációban. Ez a kényelmesen kezelhető rendszer azonnal aktiválja a magas teljesítményű buborékfúvókat, és számtalan jótékony hatást nyújtva. A PureSpa™ jacuzzik egyszerű karbantartással párosulnak, így a tökéletes wellness-élmény mindig kéznél van.
A medence téliesítése optimálisan október-november hónapokban történik, amikor a hőmérséklet tartósan 15 °C vagy az alatt van. Szeretnék segítséget nyújtani a megfelelő medence téliesítéshez, hogy a következő szezon gondtalanul indulhasson.
A medence vegyszerezése létfontosságú a víz tisztaságának és a fürdőzők egészségének megőrzése szempontjából. A megfelelő pH-érték és fertőtlenítés biztosítása elengedhetetlen a baktériumok, vírusok és algák elleni hatékony védelemhez.
A medence hőszivattyúk modern és hatékony megoldást nyújtanak ahhoz, hogy élvezetes és kényelmes vízhőmérsékletet biztosítsunk otthoni medencénkben. Szeretnénk bemutatni, hogy miért érdemes fontolóra venni a medence hőszivattyú beszerzését, különös tekintettel az Inverteres típusokra.